Nadchodzi komiksowa wiosna: nowości marca

Kadr z komiksu „Kernok, pirat”, wyd. Scream Comics

Od bardzo dawna wrzucam na komiksowego bloga niewiele więcej niż zapowiedzi nowych wydawnictw, choć nigdy nie tracę wiary, że uda mi się wreszcie znaleźć czas, by pisać tu choć odrobinę więcej. Doszedłem jednak do wniosku, że podrzucanie listy nowych tytułów właściwie mija się z celem: komiksowy rynek – także za sprawą oficyn publikujących mangę – rozrósł się do tego stopnia, że nie sposób nadążyć za wszystkimi zapowiedziami.

Część wydawców, na co regularnie tu narzekałem, dość późno postanawia też podzielić się z czytelnikami swoimi skarbami. A ponadto cierpimy jako czytelnicy na klęskę urodzaju. Serwis komiksopedia.pl w zapowiedziach na marzec wymienia ponad 200 tytułów! I choć to wyliczenie bardzo skrupulatne (pojawiają się także magazyny okazyjnie publikujące komiksy, np. „Pismo”) i pewnie nie wszystkie tomy zdążą ukazać się w planowanym terminie, to wciąż zostajemy z liczbą komiksów nie do przerobienia przez przeciętnego czytelnika.

Dlatego postanowiłem – tak jak parę lat temu – skupiać się wyłącznie na polecaniu szczególnie ważnych i ciekawych tytułów z comiesięcznych zapowiedzi wydawniczych. Czasem będzie ich kilka, czasem kilkanaście, ale każdy z nich wydaje mi się z takich czy innych względów godny uwagi: czy jako dzieło znanej twórczyni lub twórcy, czy jako czysta rozrywka, czy wreszcie jako tom, który warto sobie przypomnieć.

I oczywiście jeśli będzie to możliwe, dorzucę garść zapowiedzi filmowych i imprezowych.


Na dobry początek wiosny dziesięć komiksów, po które warto sięgnąć.

Daredevil, tom 1, scenariusz: Chip Zdarsky, rysunki: Marco Checchetto, Lalit Kumar Sharma, Francesco Mobili, Jorge Fornes, przeł. Dariusz Stańczyk, Story House Egmont. Nie ukrywam, Daredevil to jeden z moich ulubionych superbohaterów. A scenariusze Chipa Zdarsky’ego potrafią wykorzystać możliwości tej postaci.

Do poprawki, scenariusz i rysunki: Kasia Mazur, Kultura Gniewu. Autorka „Zamaskowanej” o trudnych doświadczeniach dzieciństwa i dorastania. Szczerze, z goryczą i dużą dawką ironii.

El Borbah, scenariusz i rysunki: Charles Burns, przeł. Wojciech Góralczyk, Kultura Gniewu. Wznowienie (po prawie ćwierćwieczu) kultowego komiksu Burnsa: detektyw-luchador w świecie rodem z koszmarów.

KDP (Komiks dla Pixela): KDP 100+, scenariusz i rysunki: Michał Śledziński, Idea Ahead. Drugi tom krótkich form, które Śledziu rysował dla magazynu „Pixel”. A poza tym dużo materiałów dodatkowych.

Kernok, pirat, scenariusz: Frédéric Brrémaud, rysunki: Alessandro Corbettini, przeł. Jacek Bartecki, Scream Comics. Po pierwsze: piraci. Po drugie: fantastyczne ilustracje Corbettiniego. Dla mnie wystarczy.

Manara. Między fantazją a rzeczywistością, rysunki: Milo Manara, Scream Comics. Artbook z pracami jednego z najpopularniejszych twórców europejskiego komiksu. Dla kolekcjonerów.

Sceny zbrodni, scenariusz: Ed Brubaker, rysunki: Michael Lark, przeł. Maria Lengren, Mucha Comics. Mroczna opowieść noir od jednego ze speców w dziedzinie komiksowego kryminału.

Seconds, scenariusz i rysunki: Brian Lee O’Malley, przeł. Elżbieta Janota, Nagle Comics. Polubiliście serię o Scotcie Pilgrimie? To do lektury „Seconds” nie trzeba was namawiać.

Władca much, scenariusz i rysunki: Aimée de Jongh, przeł. Paweł Bulski, Non Stop Comics. Z adaptacjami literatury trzeba ostrożnie, ale holenderska artystka przynajmniej gwarantuje elegancką oprawę graficzną.

Zardzewiały tankowiec, scenariusz i rysunki: Ottoich, Best Comics. Nowy pełnometrażowy album jednego z najciekawszych twórców polskiego komiksu niezależnego.


Z komiksowych atrakcji pozaalbumowych też jest z czego w marcu wybierać.

Rysunek Janiny Ipohorskiej – Kamyczka. Ze zbiorów Muzeum Komiksu.

Daredevil: Odrodzenie, twórca serialu: Dario Scardapane, Disney+, od 5 marca. Nowa odsłona MCU – najlepsza od dłuższego czasu. I być może to jeden z najlepszych seriali superbohaterskich, na ile przynajmniej można to ocenić po kilku dostępnych na razie odcinkach. Solidna polityczna metafora niespokojnych czasów.

Komiksy Kamyczka, kuratorka: Alicja Zioło, Muzeum Komiksu w Krakowie, od 7 marca. Ekspozycja prezentująca ilustracje i komiksy prasowe Janiny Ipohorskiej. Można zatęsknić za starym „Przekrojem”.

Planeta Polch. Wystawa komiksów i rysunków Bogusława Polcha, kurator: Michał Rzecznik, Muzeum Karykatury w Warszawie, od 21 marca. Tytuł mówi wszystko: dla wielbicieli klasycznych polskich komiksów obecność obowiązkowa.

Thorgal. Gra fabularna, twórcy: Łukasz Orbitowski, Artur Szymała, Dawid Wolski, Dark Rabbit. Podstawowy podręcznik do gry opartej na megapopularnej serii komiksowej. Kto nie chciałby samemu wcielić się w rolę Thorgala? Albo rzucić mu wyzwanie i sprawdzić, czy naprawdę jest taki szlachetny? Wśród autorów podręcznika znalazł się m.in. Łukasz Orbitowski.