Klęska urodzaju: najciekawsze premiery września

„Posiadłość”, rys. Josh Hixson / Lost in Time

W normalnej, niepandemicznej rzeczywistości we wrześniu odbywałby się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Pewnie stąd wielka liczba premier i to nie byle jakich. Dużo świetnych nowości i wartościowych kontynuacji: kolekcjonerzy niech lepiej wyciągają zaskórniaki.

Na dodatek Egmont postanowił przetestować możliwości finansowe fanów historii o superbohaterach – każdy tom „Batmana” w czerni i bieli to wydatek rzędu 250 zł, „Przedwieczni” to już 300 zł. No ale każdy z tych tytułów to must read, więc warto poszukać promocji w księgarniach internetowych.

Batman Black & White. Wieczna żałoba. Nigdy po trupie (Egmont)
Lektura obowiązkowa. Część z zawartych w tych tomach komiksów ukazywała się już kiedyś w Polsce za czasów wydawnictwa TM-Semic, tu dostajemy komplet w fantastycznym wydaniu. „Black & White” pokazuje skalę możliwości, jakie tkwią w opowieściach o Mrocznym Rycerzu. A każdą z krótkich historyjek podpisali twórcy z najwyższej półki – od Neila Gaimana do Simona Bisleya.

Batman. Ostatni rycerz na Ziemi (Egmont)
Nie jestem fanem tego, co zrobił Scott Snyder z Batmanem w ramach „The New 52” (u nas wydawanego pod szyldem „Nowe DC Comics”). Ale „Ostatni rycerz na Ziemi”, trzyczęściowa miniseria anonsowana jako finałowa opowieść w Snyderowskiej sadze, zapowiada się całkiem ciekawie. Sprawdźmy więc, czy prawdziwego mistrza poznaje się – jak mawiał przypadkowy klasyk – po tym, jak kończy. Zwłaszcza że znów połączył siły z Gregiem Capullo, na którego ilustracje narzekać nie ma co.

Bogowie z gwiazdozbioru Aquariusa (Egmont)
Zbiór komiksów science fiction rysowanych – a czasami również pisanych – przez Zbigniewa Kasprzaka w latach 80. Obok znanych prac, jak album, który dał tytuł całemu zbiorowi, znalazły się tu komiksy mniej znane. A wszystko wzbogacone o szkice, niepublikowane plansze i teksty biograficzne opracowane przez Adama Ruska. Must have nie tylko dla zagorzałych wielbicieli polskiego komiksu.

Perramus (Non Stop Comics)
Album ilustrowany przez Alberta Breccię – więc warto brać w ciemno. Ale fabuła tego niezwykłego komiksu również zapowiada się intrygująco: tytułowy bohater łączy siły z tajemniczym pilotem oraz Jorgem Luisem Borgesem w walce z dyktaturą. Sama praca nad tym albumem była dla jego twórców aktem oporu: „Perramus” powstał bowiem w czasach, gdy Argentynę trzymał w żelaznym uścisku wojskowy reżim.

Posiadłość, tom 1 (Lost in Time)
Zarys akcji może brzmieć znajomo: po śmierci brata Chase Blaine musi zająć się jego osieroconymi dziećmi. Wraz z nimi sprowadza się do starej rodzinnej posiadłości, a to oznacza początek kłopotów, gdy na jaw wyjdą skrywane familijne sekrety. Twórcy komiksu – jeśli wierzyć zachodnim recenzentom – schematy opowieści grozy potrafią przekuć w nową jakość. Warto sprawdzić, zwłaszcza że rysunki Josha Hixsona wyglądają znakomicie.

Przedwieczni (Egmont)
Album szykowany pod premierę filmowej wersji „Przedwiecznych” – będącej częścią czwartej fazy Marvel Cinematic Universe – no ale cały kalendarz filmowy w tym roku się posypał, więc na film trzeba poczekać przynajmniej do lutego przyszłego roku. Tymczasem można przeczytać „Przedwiecznych” w klasycznym wydaniu Jacka Kirby’ego – kawał porządnej komiksowej fantastyki, nawet jeśli nieco już archaicznej.

Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego (Marginesy)
Francuski artysta Gaetan Nocq zafascynował się postacią Witolda Pileckiego do tego stopnia, że postanowił poświęcić mu album, w ubiegłym roku uznany za najlepszy komiks historyczny we Francji. Powstało intrygujące formą graficzną dzieło, a zarazem jedna z rzadkich okazji, by spojrzeć na polską historię z zewnątrz.

Rok 1984 (Jaguar)
Kolejna po bardzo udanym „Folwarku zwierzęcym” brazylijska adaptacja prozy George’a Orwella. A choć fraza, że żyjemy w orwellowskich czasach, jest ostatnio mocno nadużywana, nie trzeba się zrażać, bo komiks Fido Nestiego zapowiada się więcej niż dobrze.

Zamek zwierzęcy, tom 1. Miss Bangalore (Taurus Media)
A skoro o Orwellu mowa… „Zamek zwierzęcy” jest w oczywisty sposób inspirowany „Folwarkiem…”, tyle że schemat powieści mocno rozbudowuje i aktualizuje. Rzecz o władzy, wyzysku, konspiracji i (płonnej) nadziei na lepsze jutro ubrana w metaforyczne baśniowe szaty.

Pozostałe premiery:
Agatha Christie. Śmierć na Nilu (Egmont) – o poprzednich komiksach z tej serii przeczytasz tutaj
Agatha Christie. Tajemnicza historia w Styles (Egmont)
Aliens. Kolonialni marines / Żniwiarze (Scream Comics)
Aliens. Zagłada / Buntownik (Scream Comics)
Biały ptak (Albatros)
Bradl, tom 5 (Egmont)
Czarolina, tom 1. Pewnego dnia zostanę fantastykolożką! (Egmont)
Czerwony Pingwin musi umrzeć II (Kultura Gniewu)
Death or Glory, tom 1 (Non Stop Comics)
DMZ – strefa zdemilitaryzowana, tom 3 (Egmont)
Doktor Strange, tom 3 (Egmont)
Green Class, tom 2. Alfa (Egmont)
Kaczogród. Carl Barks, tom 8. Tajemnica starego zamczyska i inne historie z lat 1947-1948 (Egmont)
Koniec lipca (Kultura Gniewu)
Krasnolud Nap, tom 4. Żeni się tylko osiem razy (Egmont)
Legenda Korry, tom 1 (Amber)
Lewiatan (Egmont)
Liga Sprawiedliwości, tom 4. Szósty wymiar (Egmont)
Lil i Put, tom 5. Parada przypałów (Egmont)
Lucky Luke, tom 19. Rywale z Painful Gulch (Egmont)
Mafalda. Wszystkie komiksy, tom 2 (Nasza Księgarnia) – recenzję pierwszego tomu znajdziesz tutaj
Malutki Lisek i Wielki Dzik, tom 6. Okropieństwo (Egmont)
Mercy, tom 1. Dama, mróz i diabeł (Non Stop Comics)
Mroczna otchłań, tom 2 (Egmont)
Niedoskonałości (Kultura Gniewu, wznowienie)
Prison Pit: księga trzecia & księga czwarta (Łukasz Kowalczuk Przedstawia)
Punisher Max, tom 9 (Egmont)
Ptyś i Bill, tom 7. Pamiętniki Billa (Egmont)
Salazar (Timof Comics)
Skarga Utraconych Ziem (Egmont, wznowienie)
Staruszek Logan, tom 6. Życia minione (Egmont)
Śmiech i śmierć (Kultura Gniewu, dodruk)
Trzeci testament, tom 2 (Egmont)
Umbrella Academy, tom 3. Hotel Niepamięć (KBoom)
Wężowy bóg, tom 1 (Amber)
Wilq Superbohater, tom 29. Ziszczajcie się, czarne scenariusze (BM Vision)
Wounded, tom 2 (Egmont)
Wypadek (Timof Comics)

Lista premier powstała na podstawie zapowiedzi wydawców oraz przedsprzedaży prowadzonej przez księgarnie internetowe. Może się więc zdarzyć, że niektóre tytuły się opóźnią lub ukażą w innym terminie. Wydawców, których komiksów nie ma na powyższej liście, zachęcam do kontaktu!