Wiosenny wysyp nowości: najciekawsze premiery maja

„Przybysz”, rys. Shaun Tan / Kultura Gniewu

Kolejny maj bez Warszawskich Targów Książki, a co za tym idzie, bez Komiksowej Warszawy. A tymczasem wydawcy zasypują czytelników nowymi propozycjami, jakby chcieli w ten sposób wypełnić imprezową lukę.

Rzecz jasna spora część tytułów to kontynuacje znanych serii, jest też parę wznowień (w tym kilka naprawdę wartych uwagi), ale pojawi się i bardzo dużo wartościowych – lub przynajmniej zapowiadających się na solidną rozrywkę – premier. Ale szykujcie portfele – ceny (okładkowe) niektórych albumów zmuszają do przemyślanych wyborów.

Na początek superbohatersko. Wydarzeniem będzie z pewnością luksusowa edycja albumu „Havok/Wolverine. Stopiony” (Egmont). Fabuła, za którą odpowiada Walter Simonson, jeden z czołowych twórców amerykańskiego komiksu mainstreamowego, odnosi się m.in. do katastrofy w Czarnobylu (w oryginale miniseria ukazała się w 1988 r.), ale największą wartością tej historii są wspaniałe malarskie ilustracje Jona J. Mutha. Interesująco zapowiada się album „Batman. Trzech Jokerów” (Egmont), który nawiązuje m.in. do klasycznych opowieści „Zabójczy żart” oraz „Śmierć w rodzinie” z lat 80. Komiksy o starciu Mrocznego Rycerza z Jokerem to zazwyczaj samograje, ten tytuł zbierał w Stanach Zjednoczonych całkiem pozytywne recenzje. Nie obyło się bez debaty, czy komiks jest częścią kanonu, czy nie (co na mnie działa dość zniechęcająco), ale chyba warto dać mu szansę. Wreszcie dla wielbicieli uniwersum zbudowanego przez Mike’a Mignolę wokół Hellboya – pierwszy zbiorczy tom przygód Abe’a Sapiena „Mroczne i straszliwe” (Egmont), który – jak część czytelników pamięta – zdezerterował z Biura Badań Paranormalnych i Obrony. Komiksy, które powstają w ramach „Mignolaverse”, z reguły trzymają poziom, ten album jest zaś w ścisłej czołówce majowej tabeli „do przeczytania”.

Zostajemy przy mainstreamie. „Black Beetle” (KBOOM) to próba opowiedzenia superbohaterskiej historii w pulpowych klimatach literatury lat 40. i 50. Takie połącznie daje często ciekawe efekty (jak w przypadku niektórych serii Marvela publikowanych w ramach projektu „Noir”), a że w tym przypadku autorem jest bardzo utalentowany Francesco Francavilla, zapowiada się kawałek porządnej rozrywki. Fani Lary Croft powinni się ucieszyć z potężnego zbiorczego wydania komiksu „Tomb Raider Archiwa” (Scream Comics), zbierającego zeszyty wydawane w latach 1999-2005 (część ukazała się kiedyś w Polsce nakładem TM-Semic). No cóż, szykuje się bardzo długa lektura, bo wydawnictwo zapowiada od razu trzy tomy, każdy ponad 400 stron. „Tomb Raider” z tamtego okresu nieco się zestarzał – po latach jeszcze wyraźniej rzuca się w oczy, że twórców często figura Lary interesowała bardziej niż fabuła – ale to istotny element współczesnej popkultury, warto poddać go krytycznej analizie. Wreszcie „Kapitan Kloss” (Muza) – nie ukrywam, że mam do tego komiksu niewytłumaczalną słabość. Seria oparta na „Stawce większej niż życie” jest paździerzowa, nieudolna i starzeje się bardzo źle (a w każdym razie znacznie gorzej niż serial z Mikulskim), a jednak zdarza mi się do niej wracać. Na 50-lecie premiery komiksu Muza przygotowała zbiorcze wydanie, co wydaje mi się bardzo fajnym pomysłem. Byłby jeszcze lepszy, gdyby wydawnictwo bardziej się postarało. Projekt okładki – jeśli to wersja ostateczna – jest cokolwiek żenujący, choć można było zamówić fajną wersję u współczesnego rysownika lub rysowniczki (raz, że walor kolekcjonerski, dwa, że byłaby to okazja do skonfrontowania popkulturowej ikony z wrażliwością młodszego pokolenia). Taka seria prosiłaby się o jakiś komentarz, esej historyka komiksu, może zestawienie tekstów, które przez lata zostały poświęcone „Klossowi” – z zapowiedzi nie wynika jednak nic takiego. Wygląda to raczej na pójście na łatwiznę: zebranie wszystkich odcinków i upchnięcie ich w twardej oprawie. Nie tak się powinno wznawiać klasykę (nawet – a może zwłaszcza – jeśli to klasyka średniej jakości). Jeśli jednak okaże się, że ostateczne wydanie jest wzbogacone o dodatkowe materiały i generalnie bardziej wartościowe niż zbiór 20 zeszytów, z wielką chęcią o tym napiszę.

A teraz poważniej. „Trawa” (Centrala) to opowieść oparta na wspomnieniach Koreanki zmuszonej do roli seksualnej niewolnicy w japońskiej armii podczas II wojny światowej. Album uhonorowany w ubiegłym roku Nagrodą Harveya. „Przybysz” (Kultura Gniewu) Shauna Tana to jeden z najpiękniejszych komiksowych – bez słów! – zapisów doświadczenia emigracji, samotności, tęsknoty. Kto nie ma w kolekcji, musi nadrobić: swoją drogą, to już czwarte wydanie tego pięknego albumu, dzieła Shauna Tana cieszą się u nas zasłużonym powodzeniem. I na finał album z archiwów europejskiego komiksu: „Więzień gwiazd” (Elemental) hiszpańskiego klasyka Alfonsa Fonta – science fiction z mocnym ekologicznym przesłaniem, a przede wszystkim kapitalnymi ilustracjami.

Premiery maja:
Abe Sapien, tom 1. Mroczne i straszliwe (Egmont)
Antares (Egmont, wydanie zbiorcze)
Bajka na końcu świata, tom 6 (Kultura Gniewu)
Batman, tom 1. Ich mroczne plany (Egmont)
Batman. Trzech Jokerów (Egmont)
Bazyliszki, tom 1 (Egmont)
Black Beetle, tom 1. Bez wyjścia (KBOOM)
Conan, tom 4. Wolni towarzysze (Egmont)
Death or Glory, tom 2 (Non Stop Comics)
Domena królów (Egmont)
Eden, tom 1 (Kotori, wydanie zbiorcze)
Fear Agent, tom 3 (Non Stop Comics)
Fistaszki zebrane 1997-1998 (Nasza Księgarnia)
Gender Queer. Autobiografia (Centrala)
Havok i Wolverine. Stopiony (Egmont)
Historie prawdopodobne (Egmont)
Inu Yasha, tom 1 (JPF, wydanie zbiorcze)
Insekt (Kultura Gniewu, wznowienie)
Invincible, tom 11 (Egmont)
Ira Dei, tom 2. Prawo łupu (Taurus Media)
Kaczogród Carla Barksa. Na tropach jednorożca i inne historie z roku 1950 (Egmont)
Kapitan Kloss (Muza, wydanie zbiorcze)
Kasia i jej kot, tom 3 (Egmont)
Kod Oracle (Egmont)
Lucky Luke. Belle Starr (Egmont)
Mali bogowie, tom 1. Piorun do drapania (Egmont)
Milczenie hipopotama. Bajki afrykańskie (Centrala)
Muminki, tom 2 (Egmont)
Porcelana, tom 3. Wieża z kości słoniowej (Non Stop Comics)
Potężna Thor, tom 5. Śmierć Potężnej Thor (Egmont)
Prison Pit, tom 5 i 6 (Łukasz Kowalczuk Przedstawia)
Przybysz (Kultura Gniewu, wznowienie)
Punisher Max, tom 10 (Egmont)
Ranma 1/2, tom 1 (JPF, wydanie zbiorcze)
Reszta świata, tom 4. Piekło (Non Stop Comics)
Rick i Morty przedstawiają, tom 1 (Egmont)
Rumik World, tom 1 (JPF)
Saga Winlandzka, tom 8 (Hanami)
Sandman, tom 1. Preludia i nokturny (Egmont)
Senna zmora głodomora, tom 4 (Jadwiga Jaguś)
Shi, tom 4. Wiktoria (Taurus Media)
Smerfy, tom 10. Zupa ze Smerfów (Egmont)
Star Trek, tom 1. Rok piąty (Egmont)
Star Wars. Łowcy nagród, tom 1. Najgroźniejsi w galaktyce (Egmont)
Światła północy, tom 1. W dolinie trolli (Egmont)
Thorgal. Młodzieńcze lata, tom 9. Łzy Hel (Egmont)
To była wojna okopów (Centrala, wydanie 2)
Tomb Raider Archiwa, tomy 1 – 3 (Scream Comics)
Więzień gwiazd (Elemental)
W poszukiwaniu Ptaka Czasu, cykl 1, tom 1. Przyjaciel Javin (Egmont, nowe wydanie)
W poszukiwaniu Ptaka Czasu, cykl 1, tom 2. Księga bogów (Egmont, nowe wydanie)
W poszukiwaniu Ptaka Czasu, cykl 1, tom 6. Kryll (Egmont)
W poszukiwaniu Ptaka Czasu, cykl 2, tom 1. Świątynia Zapomnienia (Egmont, nowe wydanie)
Wojny nieskończoności (Egmont)
Wojny nieskończoności. Odliczanie (Egmont)
Wonder Woman. Zwiastunka wojny (Egmont)
Zakazany port (Mandioca)
Zguba (Kultura Gniewu)
Złe sny (Centrala)