Idzie komiksowe lato. Najciekawsze premiery czerwca

Trochę rzutem na taśmę postanowiłem dopisać do czerwcowych zapowiedzi kilka spostrzeżeń. Małe zamieszanie – przynajmniej w fejsbukowej banieczce – wywołało ogłoszenie przez Muzeum Komiksu składu rady programowej, w której znaleźli się wyłącznie mężczyźni (z, przyznaję, niekwestionowanym dorobkiem w rozwój i popularyzację komiksu w Polsce). Po krytycznych komentarzach muzeum tłumaczyło, że żadna z kobiet zaproszonych do rady owego zaproszenia nie przyjęła, choć wagę tych wyjaśnień nieco osłabia fakt, że były to tylko dwie panie. Ciąg dalszy może nastąpi, a może nie, bo takie rzeczy oburzają nielicznych i szybko rozchodzą się po kościach.

Świat komiksu – w ogóle świat kultury masowej – jest męskocentryczny. Tworzony w znacznej mierze przez mężczyzn, skierowany do mężczyzn, bardzo często seksistowski, konserwatywny, zamknięty na progres. Zmienia się, ale dość powoli: więcej zamieszania wywołują incele poprawiający postaci z gier komputerowych na – ich zdaniem – bardziej atrakcyjne niż kobiety (a w szerszej perspektywie także osoby niebinarne, twórczynie i twórcy o innym niż biały kolorze skóry, osoby z niepełnosprawnościami) próbujące przebić się ze swoją twórczością w sferach opanowanych przez pryszczatych i wąsatych wujów.

Wymądrzam się i przeglądam czerwcowe zapowiedzi premier komiksowych. Zwłaszcza te, które wybrałem do polecenia czytelnikom bloga. Ile z nich zostało napisanych lub narysowanych przez kobiety? No właśnie.

Owszem, w ostatnich miesiącach ukazało się sporo znakomitych albumów tworzonych przez kobiety. Zdecydowanie mniej niż komiksów rysowanych i pisanych przez mężczyzn, ale były. Jednak czasem bardzo trudno znaleźć wśród wydawniczych propozycji kobiece (w sensie autorstwa) komiksy nieprzeznaczone dla dzieci (sytuacja może być nieco inna na rynku mangi, lecz tego nie śledzę aż tak uważnie). Od tego miesiąca postanowiłem zawsze polecać wśród najważniejszych premier komiksy autorek – nawet jeśli sam nie jestem docelowym odbiorcą ich dzieł (a to do tej pory było podstawowym kryterium blogowych poleceń). Nie uda mi się zachować parytetu: przy takich dysproporcjach to niemożliwe. Ale każdy mały krok w stronę normalności wydaje się ważny – choć rzecz jasna zdaję sobie sprawę, że być może nie jest to takie wsparcie, jakiego artystki (niezależnie od formy sztuki) potrzebują najbardziej.

A teraz pora wrócić do zapowiedzi. Pandemia na długi czas wyrzuciła z kalendarzy komiksowe imprezy: w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy odbywały się one przede wszystkim online (z nielicznymi wyjątkami, gdy pozwalały na to tymczasowe odmrożenia kultury i życia społecznego). Ale są i dobre wiadomości: w czerwcu czeka nas pierwsza odsłona Komiksowej Warszawy. Od 18 do 20 czerwca w stołecznym Ogrodzie Saskim odbędą się spotkania z autorami, sesje autografów, a także wręczenie Orient Menów – nagród polskiego środowiska komiksowego. Wreszcie będzie szansa pogadać z twórcami, wydawcami i fanami – tylko pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa, nie chcemy przecież jesienią kolejnego lockdownu. Powyżej plakat imprezy przygotowany przez Berenikę Kołomycką, a druga odsłona Komiksowej Warszawy zaplanowana została na wrzesień (odbędzie się wraz z Targami Książki).

Spektakularnych premier zapowiada się jednak mało – co oczywiście może się zmienić, bo część wydawców tradycyjnie nie podzieliła się jeszcze planami na czerwiec – ale jak zawsze wartych uwagi komiksów nie zabraknie. Najważniejszym tytułem miesiąca może okazać się nowy komiks Janka Kozy „Złe sny” (Centrala) – ufundowany dzięki zbiórce na Kickstarterze. Przyznaję, że wsparłem wydanie, nie czytając nawet streszczenia. A brzmi ono tak: „Sportretowane przez Janka Kozę dziewięć postaci, rozedrganych niczym kreska autora, zmaga się z frustrującą pracą, nudą, nieudanymi związkami lub koszmarem bezsenności. Chcąc odmienić swój los, zanurzają się w senne marzenia i osiągają swoje małe momenty spełnienia, które rozświetlają im mroki szarej polskiej codzienności. Ich urzeczywistnienie pozostawia jednak bohaterów w marazmie i osamotnieniu. Koza, z właściwym sobie naturalistycznym spojrzeniem, zarysowuje obraz problemów i pragnień, grymasów i uniesień przekroju naszego społeczeństwa, od dwudziestokilku- do pięćdziesięciolatków. I nie wiadomo tylko, czy ich zły sen rozpoczyna się, gdy układają głowę na poduszce, czy kiedy otwierają oczy po nocnych rojeniach”. Opinią chętnie podzielę się po lekturze, na razie czekam niecierpliwie, bo Koza to mistrz i chyba żadnego z czytelników „Polityki” o tym specjalnie przekonywać nie trzeba.

Czekanie na premierę filmowej „Diuny” może zaś uprzyjemnić komiksowa adaptacja arcydzieła Franka Herberta (Rebis) – dzieje losu Atrydów zaadaptowali na potrzeby powieści graficznej Brian Herbert i Kevin J. Anderson, którzy od dawna trzymają pieczę nad franczyzą, a kształt ich scenariuszowi nadali Raúl Allén i Patricia Martín. Ciekawostka: autorem okładki zbiorczego tomu jest Bill Sienkiewicz, który przed laty dla Marvela stworzył oficjalną komiksową adaptację „Diuny” Davida Lyncha…

Bardzo ciekawie zapowiada się również „Szeryf Babilonu” (Egmont) – historia policyjnego konsultanta, który w szeregach amerykańskiej armii próbuje rozwiązać zagadkę morderstwa irakijskiego policjanta. Tom King – jeden z najciekawszych współczesnych scenarzystów komiksowych, autor m.in. znakomitego „Visiona” i „Mister Miracle” – oparł fabułę na własnych doświadczeniach z Bliskiego Wschodu.

Z nowych tytułów dla najmłodszych czytelników ciekawie zapowiadają się „Pozytywka” (Egmont), pierwszy tom sagi fantasy ze scenariuszem Carbone (czyli Bénédicte Carboneill, autorki wydawanych także w Polsce książeczek dla dzieci) i rysunkami Gijé, a także „Światła Północy” (Egmont) – debiut norweskiej artystki Malin Falch inspirowany skandynawskimi mitami.

I już w telegraficznym skrócie jeszcze trzy tytuły, przy których warto się będzie na chwilę zatrzymać: „Podróż siódma” (Wydawnictwo Literackie), czyli Jon J Muth adaptuje prozę Stanisława Lema, „Wiedźmin. Zatarte wspomnienia” (Egmont), czyli nowe przygody Geralta, tym razem według scenariusza Bartosza Sztybora, oraz „Dom” (Kultura Gniewu), familijny dramat w mistrzowskim wykonaniu Paco Roki.

Premiery miesiąca:
Amazing Spider-Man, tom 1. Powrót do korzeni (Egmont)
Amazing Spider-Man. Venom (Egmont)
Ars gratia artis. Malarstwo z dymkiem (Kurc)
Avengers, tom 1. Ostatnia fala (Egmont)
Batman. Detective Comics, tom 4. Zimna zemsta (Egmont)
Batman. Wojownicze żółwie ninja (Egmont)
Czarodziejki W.I.T.C.H., tom 2 (Egmont)
Deadly Class, tom 6. 1988 To jeszcze nie koniec (Non Stop Comics)
Diuna, tom 1 (Rebis)
Dom (Kultura Gniewu)
Dragon Ball, tom 1 (JPF)
Ecie-Pecie o wszechświecie, wynalazku i komecie (Ongrys)
Fortuna Winczlavów, tom 1. Vanko, 1848 (Kurc)
Fun Home. Tragikomiks rodzinny (Timof, nowe wydanie)
Głębia, tom 5. Światłość niesie światłość (Non Stop Comics)
Hellblazer, tom 7 (Egmont)
Jesteś moją matką (Timof, nowe wydanie)
Jeż Jerzy, tom 3 (Kultura Gniewu, wydanie zbiorcze)
Kajko i Kokosz. Nowe przygody, tom 4. Zaćmienie o zmierzchu (Egmont)
Kapitan Ameryka, tom 5. Człowiek bez twarzy (Egmont)
Laowai (Lost In Time)
Liga Sprawiedliwości, tom 6. Do was należy zemsta (Egmont)
Lucky Luke. Kid Lucky, tom 1. Uczeń kowboja (Egmont)
Minecraft, tom 2. Na pastwę mobów (Egmont)
Niesamowity Szerlok Worms, tom 1. W sieci kłamstw (Egmont)
Niesłychane losy Iwana Kotowicza, tom 4. Honor zdrajcy (Kultura Gniewu)
Oleg (Timof)
Opowieści z Zi, tom 1. Mnemosyne (Granda)
Podróż siódma (Wydawnictwo Literackie)
Pozytywka, tom 1. Witamy w Pandorii (Egmont)
Rat Queens, tom 6. Piekielny szlak (Non Stop Comics)
Sekret nadludzkiej siły (Timof Comics)
Shankara, tom 1 (Mandioca)
Sisters, tom 15. Nie trzeba było mnie prowokować (Egmont)
Skarga Utraconych Ziem. Czarownice, tom 2. Inferno (Egmont)
Smerfy i świat emocji, tom 3. Smerf, który lubił tylko deser (Egmont)
Smerfy i świat emocji, tom 4. Smerfetka jest takim samym Smerfem jak inne (Egmont)
Starski i Hak pryskają z więzienia (Niezależne)
Studio tańca, tom 4 (Egmont)
Stworzyć komiks (Kultura Gniewu)
Szeryf Babilonu (Egmont)
Świat Dryftu, tom 2. Opowieść o czarodziejach (Lost In Time)
Światła północy, tom 1. W dolinie trolli (Egmont)
Świat Sumo. Opowieści yobidashi Hideo (Waneko)
Tomb Raider – Archiwa, tom 3 (Scream Comics)
Toń (Egmont)
Usagi Yojimbo Saga, księga 8 (Egmont)
Venom, tom 1 (Egmont)
Voyeur. Komiksy erotyczne z „Playboya”, tom 3 (Planeta Komiksów)
Wiedźmin, tom 5. Zatarte wspomnienia (Egmont)
Wonder Woman, tom 3 (Egmont)
Yakari, tom 11. Yakari i białe futro (Egmont)
Złe sny (Centrala)