Leniwe komiksowe lato. Najciekawsze premiery sierpnia

Albo lipcowe upały dały się komiksowym wydawcom we znaki, albo – co bardziej prawdopodobne – wakacje to nie jest jednak najlepszy moment, żeby wytaczać największe działa, startować z nowymi seriami, zasypywać czytelników stertą tytułów, które-musisz-mieć. Część oficyn już tradycyjnie zwleka z ogłoszeniem sierpniowych premier, kilka innych sypnęło już za to zapowiedziami na jesień (i będzie na co czekać!), a spośród tych komiksów, które się ukażą, dość trudno wybrać te naprawdę godne polecenia, a zarazem niebędące kontynuacjami już znanych serii.

Bo wiadomo, że „Arab przyszłości” jest świetny – ale to już czwarty tom – lub że „Corto Maltese”, nawet nie tworzony już przez Hugo Pratta, jest wart uwagi, nie trzeba też zachęcać fanów do sięgania po „Lucky Luke’a” czy „Wilqa”. Z sierpniowych premier wybrałem więc trzy, które zapowiadają się szczególnie dobrze.

Po pierwsze, „Kroniki z młodości” (Kultura Gniewu) Guya Delisle’a. Niedawno dostaliśmy do rąk jego świetne „Shenzhen” – album, który stał się początkiem jego komiksowej kariery – teraz na rynek trafi najnowsze dzieło kanadyjsko-francuskiego artysty, zapis czasu, który spędził jako nastolatek, pracując w fabryce papieru w Quebecu. Młodzieńcze wspomnienia przefiltrowane przez doświadczenia dorosłego artysty – to samo w sobie jest ciekawe, a Delisle jest dodatkowo bacznym obserwatorem, dość bezlitosnym wobec własnych wad i słabości, więc szykuje się arcyciekawa lektura.

„Wolverine. Czerń, biel i krew” (Mucha Comics)

Po drugie, „Wolverine. Czerń, biel i krew” (Mucha Comics), czyli zbiór krótkich historii o Loganie, a wszystkie utrzymane w tytułowych kolorach – i jak rozumiem, w nastroju do tychże barw adekwatnym. Lubię tego typu przedsięwzięcia (jak „Batman. Black & White”), zwłaszcza jeśli uciekają od bieżących przygód superbohaterów, a odwołują się do konkretnych mitów związanych z taką czy inną postacią. A Wolverine zawsze był w czołówce najciekawszych postaci z superbohaterskiego panteonu, więc tym chętniej sprawdzę, czy ten projekt wypalił. A jeśli tak, to może warto będzie się skusić na inne marvelowskie tytuły z dopiskiem „Black, White & Blood” – takich wersji doczekali się jeszcze Carnage i Deadpool.

„Empress”, rys. Maciej Pałka (Komiks Dnia)

Po trzecie, najważniejsza polska premiera miesiąca i jedna z najważniejszych tego roku: „Empress” (Komiks Dnia), epicka, postapokaliptyczna historia opowiedziana bez słów, a wprost kipiąca emocjami. Scenariusz Dominiki Więcławek fantastycznie wprost zilustrowany przez Macieja Pałkę. Na dodatek album ukazuje się również w wersji „RAW”, czyli czarnobiałej. Komiks został ufundowany na Kickstarterze, przyznam nieskromnie, że dorzuciłem od siebie minicegiełkę, i powiadam wam, naprawdę było warto.

Ale nie samymi nowymi publikacjami żyją fani komiksu. A sierpień przyniesie im kilka okazji do dodatkowych zachwytów. Już 9 sierpnia w warszawskiej Galerii Ilustracji i Komiksu Polishcomicart.pl otwiera się dla publiczności retrospektywna wystawa prac Grzegorza Rosińskiego, który 3 sierpnia kończy 80 lat. Jak zapowiadają organizatorzy, na ekspozycji znajdą się nie tylko grafiki i obrazy artysty, lecz także pamiątki z nim związane, a wystawa będzie czynna do listopada. Natomiast 20 sierpnia we wrocławskiej Galerii Tymczasem rusza wystawa plansz Rafała Mikołajczyka z kapitalnej adaptacji lemowskiego „Niezwyciężonego”. Artystę będzie można również spotkać na Dniach Fantastyki (20-22 sierpnia) w ramach bogatego programu komiksowego.

„Paryż, 13. dzielnica”, reż. Jacques Audiard

A jeśli nie wystawy, to może kino? 6 sierpnia na ekrany trafi nowy „Legion samobójców. The Suicide Squad” w reżyserii Jamesa Gunna, zaś w ramach festiwalu Nowe Horyzonty polską premierę będzie miał „Paryż, 13. dzielnica” Jacques’a Audiarda, adaptacja komiksowych nowelek Adriana Tomine. Będzie na co czekać!

Premiery miesiąca:
Arab przyszłości, tom 4 (Kultura Gniewu)
Batman. Detective Comics, tom 5. Wojna Jokera (Egmont)
Conan Barbarzyńca. Exodus i inne opowieści (Egmont)
Corto Maltese, tom 15. Tarowean (Egmont)
Czwórka z Baker Street, tom 8. Sfora z Limehouse (Egmont)
Deadpool i Cable, tom 1 (Egmont)
DMZ. Strefa zdemilitaryzowana, tom 5 (Egmont)
Doktor Strange, tom 1 (Egmont)
Dragon Ball, tom 1 (JPF)
Fibi i jednorożec, tom 6. Magiczna burza (Egmont)
Hitman, tom 5 (Egmont)
Horizon Zero Dawn, tom 1. Raróg (Egmont)
Julia. Z archiwum spraw kryminalnych, tom 3. W umyśle potwora (Tore)
Kaczogród Carla Barksa. Deszcz pieniędzy i inne historie z lat 1951-1952 (Egmont)
Kapitan Żbik. Wyzwanie dla silniejszego (Ongrys)
Katedra Otchłani, tom 1. Ewangelia z Ariathii. Gildia asasynów (Lost In Time)
Kosmiczna Odyseja (Egmont)
Kroniki z młodości (Kultura Gniewu)
Księgi Magii (Egmont)
Lucky Luke, tom 4. Pod niebem Zachodu (Egmont)
Ms. Marvel, tom 10. Raz za razem (Egmont)
Młodzi Tytani. Beast Boy (Egmont)
Najemnik, tom 6. Czarna kula (Kurc)
OM (Kultura Gniewu)
Pozytywka, tom 2. Sekret Cypriana (Egmont)
Rumik World, tom 2 (JPF)
Śledztwa Enoli Holmes, tom 5. Tajemnica zaginionej wiadomości
(Egmont)
Suicide Squad. Zła krew (Egmont)
Światła północy, tom 2. Uczennica Wyroczni (Egmont)
Ultimate X-Men, tom 3 (Egmont)
Wilq, tom 31. Dużo, krótko, głupio i krótko (BM Vision)
Wolverine. Czerń, biel i krew (Mucha Comics)
X-terminacja (Egmont)
Yans, tom 2 (Egmont)