Arka przyszłości i niesforny kapitan: co nowego w czerwcu?

Odmrażanie kultury wchodzi w kolejny etap, jest więc spora szansa, że za jakiś czas wrócą również spotkania autorskie – w tym z twórcami komiksów. A w tym roku szykuje się jeszcze kilka bardzo interesujących polskich premier: dwa albumy Ernesta Gonzalesa w czerwcu możecie uznać za ich (bardzo zresztą udany) zwiastun. Co jeszcze szykują na czerwiec wydawcy? Oto garść odrobinę tylko spóźnionych poleceń.

Anielskie szpony (Scream Comics)
Jean „Moebius” Giraud i Alejandro Jodorowsky współpracowali dość często, a efekty bywały znaczące, jak w przypadku „Incala”. „Anielskie szpony” typowym komiksem jednak nie są: to przepełniony mroczną erotyką i fetyszystyczną pornografią art-book, w którym ilustracje spaja dość bełkotliwy tekst. No ale ilustracje Moebiusa mistrzowskie – dla wielbicieli francuskiego artysty ten album to pozycja obowiązkowa.

Czarne nenufary (Marginesy)
Adaptacja popularnego kryminału Michela Bussiego, obsypanego nagrodami dla literatury gatunkowej. Fabuła koncentruje się na próbie rozwiązania tajemnicy morderstwa popełnionego w Giverny, rodzinnym mieście Claude’a Moneta – a więc i wielka sztuka pojawi się w tle. Komiks Didiera Cassegraina i Freda Duvala zachowuje napięcie znane z powieści i zachwyca precyzyjną stroną graficzną.

Kapitan Bzyk (Timof Comics)
Ernesto Gonzales po raz pierwszy. „Kapitan Bzyk” to raczej art-book, a nie tradycyjny komiks, i w stu procentach to rzecz warta uwagi i pieniędzy. Projekt powstał jako parodia okładek komiksów o kapitanie Żbiku, a w czasie kwarantanny skręcił w zupełnie nowym kierunku – pisałem o tym niedawno na łamach „Polityki”. Po zapoznaniu się z przygodami niesfornego kapitana już zawsze będziecie inaczej patrzeć na komiksy o Żbiku.

Nim wstanie dzień (Egmont)
Ernesto Gonzales po raz drugi, tym razem w zupełnie innym klimacie. Zbiór prac rysowanych na konkursy komiksowe Muzeum Powstania Warszawskiego według scenariuszy Mariki, Grzegorza Janusza, Tomasza Pastuszki oraz Rafała Skarżyckiego. Ukazywały się wcześniej w konkursowych antologiach, na potrzeby zbiorczego wydania zostały nieco poprawione, podrasowane oraz uzupełnione o materiały wcześniej niepublikowane.

Odyseja Hakima, tom 2 (Non Stop Comics)
Ciąg dalszy losów Hakima, młodego Syryjczyka, który uciekając przed wojną, wyruszył do Europy. Pełen emocji, gorzki, choć niepozbawiony elementów humoru zapis tułaczki, która we współczesnym świecie jest doświadczeniem setek tysięcy ludzi. Ważny, bardzo aktualny, bardzo mądry komiks.

Sabrina (Kultura Gniewu)
Jedna z najważniejszych premier tego roku – wreszcie ukazuje się głośny komiks Nicka Drnaso, pierwsza powieść graficzna, która była nominowana do Bookera. Śmierć tytułowej bohaterki wywołuje lawinę teorii spiskowych i fake newsów, z którymi muszą się zmierzyć jej rodzina i przyjaciele. Czyli fatalna kondycja współczesnego świata opowiedziana w mikroskali. Plus świetny przekład Marcelego Szpaka.

Silver Surfer – Przypowieści (Egmont)
Moebius po raz drugi: w skład tego tomu wchodzi bowiem legendarny komiks „Przypowieść”, który francuski artysta narysował do scenariusza samego Stana Lee. Silver Surfer nigdy nie należał do moich ulubionych bohaterów, ale ten konkretny komiks – który kiedyś ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa TM Semic – polecam bez wahania. Zwłaszcza że można oczekiwać porządnego wydania w nowym przekładzie, na dodatek uzupełnionego kilkoma innymi opowieściami o Surferze.

Snowpiercer, tom 1 (Kurc)
Był głośny film Bonga Joon-ho (opatrzony podtytułem „Arka przyszłości”), teraz na Netflixie wystartował serial, więc najwyższa pora, żeby ukazał się u nas komiksowy pierwowzór „Snowpiercera”. Przekonajcie się, jak naprawdę wyglądała historia pociągu przemierzającego bez końca zamarzniętą Ziemię. Solidne science fiction ze społecznym tłem – fascynujące także dlatego, że film i serial udowodniły, iż to nie tylko żywotna opowieść, lecz również pozwalająca na jej dalsze pogłębianie i reinterpretacje.

Szczurwysyny (Timof Comics)
Kapitalny polityczno-historyczny komiks: schyłek rządów kolonialnych w Gwinei oglądany oczami portugalskiego żołnierza wątpiącego w sens operacji, w której bierze udział. Intensywna, kipiąca emocjami opowieść, świetnie narysowana przez Fábia Verasa do scenariusza Luísa Zhanga.

„Silver Surfer: Przypowieść”, rys. Moebius / Egmont Polska

Pozostałe premiery:
30 dni nocy, tom 2, Egmont
Aliens. Pieśń włóczni / Twierdza, Scream Comics
Angel Wings, tom 2, Scream Comics
Bruno Brazil. Wydanie zbiorcze, tom 1, Ongrys
Deadpool w kosmosie, Egmont
Hellblazer. Garth Ennis, tom 2, Egmont
Kraina Lodu, tom 3. Ukryta moc, Egmont
Miasto wyrzutków, tom 2. Chłopak, który zbierał stworzonka, Non Stop Comics
Minecraft. Opowieści ze Świata Podstawowego, Egmont
Moon Knight, Egmont
Mroczna otchłań, tom 1, Egmont
Niewidzialna republika, tom 1, Amber
Odrodzona jako czarny charakter w grze otome, gdzie wszystkie ścieżki prowadzą do złego zakończenia, tom 1, Waneko
PPGraphics prezentuje: Pogańskie żądze, Planeta Komiksów
Porady Praktycznego Pana (nowe wydanie), Ongrys
Potężna Thor, tom 3. Wojna Asgardu z Shi’ar, Egmont
Sędzia Dredd. Kompletne akta, tom 3, Ongrys
Słuchajcie dziewczyny, Marginesy
Smerfy, tom 9. Awantura w wiosce Smerfów, Egmont
Superman Action Comics. Nadejście Lewiatana, Egmont
Superman. Rok pierwszy, Egmont
Super Naukoledzy: 2099, Wydawnictwo 23
Synowie El Topo, tom 2. Abel, Scream Comics
Szósty rewolwer. Bękarty rewolweru, Timof Comics
Śledztwa Enoli Holmes, tom 2. Sprawa lady Alistair, Egmont
Śmierć Kapitana Ameryki, Egmont
Wiek Evy (Xxe ciel.com), Studio Lain
Zemsta hrabiego Skarbka (nowe wydanie), Egmont

Lista powstaje na podstawie zapowiedzi wydawców, a także informacji ze sklepów internetowych. Doświadczenie podpowiada, że niektóre premiery opóźniają się z różnych przyczyn – szczególnie w czasie pandemii.