Trochę sensacji, trochę przygody i samo życie. Najciekawsze premiery sierpnia

W tym roku lato jest, jakie jest, pandemia przyspiesza, zamiast zwalniać, więc czytanie komiksów – podobnie jak inne rozrywki, które można sobie zaaplikować w domowym zaciszu, z dala od bezmaseczkowych tłumów – wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Ciekawych premier w sierpniu nie zabraknie (choć wydaje się, że jest ich jakby nieco mniej), ale sporo zapowiedzi to kolejne tomy popularnych serii – lista na końcu wpisu. Czytajcie komiksy, uważajcie na siebie, bądźcie zdrowi.

Detective Comics #1000 (Egmont)
Na łamach „Detective Comics” w 1939 r. zadebiutował Batman. I choć zanim Mroczny Rycerz pojawił się w jednej z historyjek, magazyn publikował inne komiksowe opowieści, od tamtej pory ten tytuł miał być już zawsze kojarzony z superbohaterem z Gotham City. Tysięczny numer komiksu to okazja do świętowania – wcześniej, także w Polsce, ukazało się podobne wydanie „Action Comics”, czyli magazynu, w którym debiutował Superman. Na łamach #1000 ukazały się więc krótkie historyjki napisane i narysowane przez gwiazdy mainstreamowego komiksu. Wśród scenarzystów znaleźli się m.in. Tom King, Kevin Smith i Warren Ellis, wśród rysowników – Greg Capullo, Kelley Jones i Jim Lee.

Dziewięć miesięcy czułego chaosu (Marginesy)
Amerykańska scenarzystka i rysowniczka Lucy Knisley w swoich komiksach przytacza historie z własnego życia. Wnikliwe, autobiograficzne opowieści są przy tym uniwersalne, napisane z dużym poczuciem humoru i dystansem do własnych problemów. Wydany w USA w ubiegłym roku „Dziewięć miesięcy…” – jak łatwo się domyślić, zapis trosk, lęków i radości związanych z ciążą – jest zaliczany do najważniejszych komiksów o macierzyństwie.

Globalne pasmo (Egmont)
Warren Ellis po raz kolejny w miesięcznym zestawieniu, tym razem jako scenarzysta szpiegowskiej organizacji chroniącej świat przed różnymi głupotami wyczynianymi przez rządy różnych krajów (oj, przydałaby się tu i ówdzie, ale głównie tu). Każdy z epizodów – na całość składa się ich 12 – ma innego bohatera i został narysowany przez innego artystę. Wśród nich znaleźli się Steve Dillon, Simon Bisley i Lee Bermejo.

Płaszcz i szpony. Integral 1 (Timof Comics)
Niedawno ukazało się polskie wydanie „Indyjskiej włóczęgi” ze scenariuszem Alaina Ayrolesa, a teraz na rynek trafi pierwszy tom zbiorczy bodaj najsłynniejszej serii francuskiego autora „Płaszcz i szpony”. Akcja toczy się w realiach XVII-wiecznej Europy, choć wzbogaconych o liczne elementy fantasy. Ayroles w pełną przygód awanturniczą fabułę wplata liczne kulturowe odniesienia: od Moliera i de la Fontaine’a, po kino płaszcza i szpady, a nawet „Rambo”. Wszystko fenomenalnie zilustrowane przez Jeana-Luca Masbou.

Przyjaciele (Kultura Gniewu)
Janka Kozy czytelnikom „Polityki” przedstawiać nie trzeba, ale nawet dla jego wiernych fanów „Przyjaciele” mogą być zaskoczeniem, jest to bowiem komiks dla dzieci. Przyznaję, charakterystyczna kreska artysty sprawiła, że przez kilka pierwszych stron odczuwałem lekki dysonans – spodziewając się, że zaraz nastąpi jakaś ostra puenta i otrzeźwiające spojrzenie na polską scenę polityczną – ale rzecz jasna nic takiego się nie wydarzyło. Jest za to opowieść, narysowana do scenariusza Adama Gawędy, o dziwnych przygodach grupki zwierzęcych przyjaciół, układająca się w inteligentną refleksję na temat sztuki czytania komiksów (i w żadnym razie nie zabiera to frajdy z jego lektury).

Rodacy Trzy (Timof Comics)
Kolejny komiks, w którym Jakub Topor przygląda się współczesnej Polsce. Tym razem przez pryzmat losów zwierząt: domowych, hodowlanych, a nawet paru egzotycznych. I choć w swoich krótkich komiksach artysta nie ucieka od groteski i surrealistycznego humoru, wnioski, do jakich dochodzi, bywają wyjątkowo przygnębiające.

Pozostałe premiery:
Astonishing X-Men, tom 2. Człowiek zwany X (Egmont)
Avengers, tom 5. Tajne imperium (Egmont)
Bardzo dzika opowieść, tom 2. Mistrz Ryś (Kultura Gniewu)
Batman, tom 11. Upadek (Egmont)
Bazgrolle the Movie – 2 (Bazgrolle)
BBPO. Piekło na ziemi, tom 4 (Egmont)
Czwórka z Baker Street, tom 5. Dziedzictwo Moriarty’ego (Egmont)
Deadpool, tom 10. Tajne imperium (Egmont)
Deadpool Classic, tom 9 (Egmont)
Die, tom 1. Fantastyczne rozczarowanie (Non Stop Comics)
Ekho. Lustrzany świat, tom 8. Syrena z Manhattanu (Taurus Media)
ElfQuest, tom 1 (Amber, premiera przesunięta z lipca)
Harley Quinn, tom 5. Głosuj na Harley (Egmont)
Kajtek i Koko w kosmosie, tom 6. Dwór Apodyktusa (Egmont)
Kamila i Konie, tom 2. Mistrzowie (Egmont)
Metronom’ (Studio Lain)
Myszart, tom 2. Myszart w Wenecji (Egmont)
Niewidzialna republika, tom 1 (Amber, premiera przesunięta z lipca)
OKP Dolores, tom 2. Sieroty z Fortu Messaoud (Egmont)
Palcojad, tom 3 (Egmont)
Podróże z pazurem. Historia łapą pisana (Wydawnictwo Dookoła Świata)
Rick i Morty. Kupkazpupki Superstar (Egmont)
Sin City, tom 4. Ten żółty drań (wznowienie) (Egmont)
Smerfy, tom 27. Smerfy na letnisku (Egmont)
Wojna królów (Egmont)
Wujek Sknerus i Kaczor Donald, tom 3. Pod kopułą (Egmont)