Wanderlust, czyli komiksowe podróże w czasie i przestrzeni. Najciekawsze nowości lipca

Lato powoli się rozkręca, a jeśli planujecie jakiś urlop – a tym bardziej, jeśli wolny czas będziecie spędzać w domu – warto znaleźć chwilę na lekturę komiksowych nowości. Część wydawców planuje małą przerwę, co nie oznacza, że zabraknie atrakcyjnych premier.

Aliens vs Predator (Scream Comics)
Klasyk w nowym wydaniu, jeden z najsłynniejszych i najlepszych komiksów, w którym mierzą się filmowe rasy kosmicznych drapieżców. A w samym środku tej walki pozornie bezbronna Machiko, która musi połączyć siły z wrogiem, by pokonać zagrożenie ze strony xenomorphów.

Cartland. Wydanie zbiorcze, tom 1 (Elemental)
Mam słabość do komiksowych westernów, szczególnie tych europejskich, które składając hołd filmowym mistrzom gatunku, bardzo często pozostawały dość krytyczne wobec wizji podboju Dzikiego Zachodu serwowanej przez klasyczne produkcje hollywoodzkie. „Cartland” ze scenariuszami Laurence’a Harlé i ilustracjami Michela Blanc-Dumonta ukazywał się w oryginale w latach 1974-95 (łącznie wydano dziesięć tomów).

Coś zabija dzieciaki, tom 1 (Non Stop Comics)
Świeża seria (pierwszy zeszyt ukazał się w Stanach Zjednoczonych w sierpniu ubiegłego roku), niedawno nominowana do Nagrody Eisnera dla najlepszego nowego tytułu. Zapowiedzi sugerują, że to historia dobrze już znana: w małym miasteczku zaczynają znikać dzieci, pojawiają się plotki o potworach czających się w lesie, a na scenę wkracza dziewczyna, która zabija monstra… Scenariusz napisał James Tynion IV, znany głównie z komiksów o Batmanie pisanych w ramach relaunchu The New 52. Dla mnie to niekoniecznie zaleta, ale recenzje nowej serii były na Zachodzie bardzo przychylne, a i niezależne wydawnictwo takie jak Boom! Studios daje scenarzyście pewnie więcej wolności niż moloch taki jak DC Comics.

ElfQuest, tom 1 (Amber)
Kolejna klasyczna pozycja do nadrobienia: niezależna seria fantasy, czerpiąca inspiracje z klasyki gatunku w równym stopniu co z science fiction, Szekspira i niezliczonych innych źródeł. Czarno-biały komiks, który na przełomie lat 70. i 80. zgarnął sporo nagród, od początku jest tworzony przez małżeństwo Wendy i Richarda Pini.

Klub detektywów (Marginesy)
Klub detektywów istnieje naprawdę. Został założony w 1930 r. przez grupę brytyjskich autorów kryminałów, m.in. Agathę Christie, Dorothy L. Sayers oraz G.K. Chestertona. Dla twórcy komiksu Jeana Harambata to znakomity punkt wyjścia, by pobawić się schematami klasycznej powieści kryminalnej i zmusić członków klubu do rozwiązania zagadki prawdziwej zbrodni.

Niewidzialna republika, tom 1 (Amber)
Science fiction, choć zapewne bez trudu można w tej opowieści odnaleźć aluzje do współczesności. Głównym bohaterem jest skompromitowany dziennikarz Croger Babbs, który próbuje odzyskać twarz i opisać kulisy zdobycia władzy przez dyktatora księżyca Avalon. Autorytarny rząd już upadł, ale komuś zależy na tym, żeby prawda o jego początkach nie wyszła na jaw.

Robert Silverberg. W dół, do ziemi (Egmont)
Adaptacja głośnej powieści Roberta Silverberga (inspirowanej „Jądrem ciemności” Josepha Conrada), której akcja skupia się na losach Edmunda Gundersona, niegdyś zarządcy planety Belzagor, po latach nękanemu wyrzutami sumienia przez to, jak traktował miejscowe rasy. Na potrzeby komiksu książkę adaptowali scenarzysta Philippe Thirault i rysowniczka Laura Zucchini. Sam Silverberg docenił ich pracę: „Wykorzystali koncepcje leżące u podstaw mojej powieści, by stworzyć coś mocnego na własnych prawach”, mówił w wywiadzie udzielonym francuskiemu wydawcy komiksu.

Usagi Yojimbo, Początek, tom 2 (Egmont)
Krótko, bo kto jeszcze nie zna przygód królika samuraja, ten jak najszybciej powinien nadrobić zaległości. Ten tom zbiorczy gromadzi albumy numer 5-7, w oryginale wydawane przez oficynę Fantagraphics. Kolekcja omnibusów wygląda coraz bardziej imponująco. A przy okazji można odświeżyć sobie wywiad, którego twórca serii Stan Sakai udzielił „Polityce”.

Pozostałe premiery:

Amazing Spider-Man, tom 7. Globalna sieć – Upadek imperium (Egmont)
Batman – Detective Comics, tom 1. Mitologia (Egmont)
Bruno Brazil, wydanie zbiorcze, tom 1 (Ongrys)
Ciemności Smalandii (Centrala)
Czarny Młot, tom 4. Era Zagłady, część 2 (Egmont)
Dromaderki (Centrala)
Faithless, tom 1 (Mucha Comics)
Flash, tom 10. Wyprawa po moc (Egmont)
Invincible, tom 8 (Egmont)
Kaczogród. Carl Barks – Latający Holender i inne historie 1958-1959 (Egmont)
Kaju i Kokot. Lania lotania (edycja poznańska) (Egmont)
Kapitan Ameryka: Steve Rogers, tom 2 (Egmont)
Kapitan Żbik. Kryptonim „Walizka” (Ongrys)
Królewska krew, tom 4 (Scream Comics)
Książę Nocy, tom 5. Anna, Arkanea (Egmont)
Lucky Luke, tom 18. W cieniu wież wiertniczych (Egmont)
Lucky Luke, tom 68. Prorok (Egmont)
Mighty Morphin Power Rangers, tom 2 (Egmont)
Promethea, tom 3 (Egmont)
Stumptown, tom 1 (Mucha Comics)
Superman, tom 2. Saga Jedności – Ród El (Egmont)
Tajne Imperium (Egmont)
Ultimate Spider-Man, tom 7 (Egmont)
Vasco, tom 5 (Kurc)
Wielkie bitwy morskie. Midway (Scream Comics)
Yakari, tom 8. W krainie wilków (Egmont)

Lista premier powstała na podstawie zapowiedzi wydawców oraz przedsprzedaży prowadzonej przez księgarnie internetowe. Może się więc zdarzyć, że niektóre tytuły się opóźnią lub ukażą w innym terminie. Wydawców, których komiksów nie ma na powyższej liście, zachęcam do kontaktu!