Powrót Relaxu i inne świąteczne niespodzianki

Grudzień to dość tradycyjnie czas wydawniczego spowolnienia – co w przypadku rynku komiksowego oznacza jedynie tyle, że kilku wydawców robi sobie przerwę. Zresztą znakomitych tytułów w ostatnich miesiącach ukazało się aż nadto, jeśli ktoś spodziewa się pod choinką komiksowych prezentów, raczej nie powinien mieć problemu ze skompletowaniem listu do Mikołaja. A teraz może śmiało dopisać do niego kilka kolejnych tytułów, bo może premier (nieznacznie) mniej, ale wiele z nich ma całkiem poważny kaliber.

Przede wszystkim po blisko 40 latach wraca na rynek „Relax”. Egmont co prawda wydał trzy tomy zbierające najciekawsze historie z kultowego magazynu, ale teraz Polish Comics Art, oficyna specjalizująca się w ekskluzywnych (i bardzo kosztownych) wydaniach komiksów, zapowiedziała publikację zupełnie nowego „Relaxu”. Na dodatek zachowuje numerację peerelowskiego oryginału, więc zeszyt, który ma się ukazać w połowie grudnia (trzymam kciuki, żeby covid, pogoda i inne nieprzewidziane okoliczności nie stanęły na przeszkodzie), będzie nosić numer 32. W środku sporo atrakcji: komiksy Andreasa, Jodorowsky’ego, Moebiusa, Kiełbusa i innych, redaktorem honorowym pisma jest Grzegorz Rosiński, a wydawca wciąż dawkuje wiadomości na fanpejdżu pisma, warto więc tam zaglądać.

Poza niespodziewanym powrotem do przeszłości grudzień przyniesie kilka interesujących premier – choć zadowoleni będą przede wszystkim miłośnicy amerykańskiego mainstreamu i okolic. Nieźle zapowiada się omnibus „Animal Mana”, jednego z ważnych drugoplanowych bohaterów uniwersum DC, ze scenariuszami Granta Morrisona, oraz „Superman: Amerykański obcy”, zbiorcze wydanie miniserii, w której Max Landis, współpracując z różnymi artystami, eksplorował mit Człowieka ze Stali. Straciłem właściwie całą sympatię do tego, co DC robi w świecie superbohaterów na bieżąco, więc entuzjastycznie przyjmuję każdy komiks odstający na plus od codziennej produkcji giganta.

Wśród komiksów europejskich, o których z pewnością warto w tym miesiącu pamiętać, znalazł się „Raffington Event”, spin off kultowego „Rorka” (zbiorcze wydanie tego tytułu również doczeka się wznowienia) – miłośników precyzyjnej kreski i skomplikowanych scenariuszy Andreasa zachęcać chyba nie trzeba. Jeszcze ciekawiej zapowiadają się „Koszmary” Michele Penco – kolejna w ostatnich miesiącach wariacja na temat prozy Lovecrafta, ale ponieważ wiele z nich było udanych, to album włoskiego artysty z automatu dostaje kredyt zaufania. Zwłaszcza że udostępnione przez wydawcę plansze zapowiadają wizualną ucztę. Z polskich tytułów nie przegapcie nowego wydania świetnego albumu Tomasza Pstrągowskiego i Macieja Pałki „Jak schudnąć 30 kg?”.

rys. Berenika Kołomycka / Galeria Tymczasem / CK Zamek

A zastanawiając się nad kupnem kolejnych albumów, warto zrobić sobie przerwę, by odwiedzić online wspaniałą wystawę Bereniki Kołomyckiej „Wszyscy jesteśmy Liskami” we wrocławskim Centrum Kultury Zamek. Ze względu na pandemiczne obostrzenia ekspozycja została udostępniona w sieci – choć mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja obejrzeć ją także z bliska.

Premiery grudnia:
Aliens. Bunt (Scream Comics)
Aliens. Zbawienie / Ofiarowanie (Scream Comics)
Aliens vs Predator. Thicker than Blood (Scream Comics)
Amazing Spider-Man – Globalna sieć, tom 9. Czerwony alarm (Egmont)
Animal Man Omnibus (Egmont)
Berserk, tom 9 (JPF)
Czarolina, tom 2. Dziewczynka, która kochała zwierzołaki (Egmont)
Dom Pokuty (KBoom)
Flash, tom 11. Mistrzowska sztuczka (Egmont)
Gideon Falls, tom 4 (Mucha Comics)
Hellblazer, tom 6 (Egmont)
Hitman, tom 3 (Egmont)
Jak schudnąć 30 kg? (Centrala, wydanie 2)
Jim Cutlass, tom 2 (Egmont)
Kaczogród. Carl Barks, tom 24. Zagubieni w Andach (Egmont)
Kajtek i Koko w Kosmosie, tom 7. Bogini moczarów (Egmont)
Kapitan Ameryka, tom 4. Człowiek, który kupił Amerykę (Egmont)
Koszmary (Mandioca)
Lucky Luke, tom 70. Legenda Zachodu (Egmont)
Minecraft, tom 2 (Egmont)
Naruto. Prawdziwa historia Sasuke: Księga Świtu (JPF)
Niezwyciężony (Booka, wydanie 2)
Odrodzony jako galareta, tom 8 (JPF)
One-Punch Man, tom 19 (JPF)
Phoenix: Zmartwychwstanie. Powrót Jean Grey (Egmont)
Powrót Mrocznego Rycerza. Złote dziecko (Egmont)
Predator vs Judge Dredd vs Aliens. Dziel i plącz (Scream Comics)
Raffington Event (Kurc)
Relax #32 (PolishComicsArt)
Rork. Księga 1 (Kurc, wydanie 2 zbiorcze, zmienione)
Sędzia Dredd. Kompletne akta, tom 4 (Ongrys)
Sherlock Holmes Society, tom 5. Grzechy syna (Egmont)
Strażnicy Galaktyki, tom 2. Jeźdźcy na niebie (Egmont)
Stumptown, tom 2 (Mucha Comics)
Superman – Amerykański Obcy (Egmont)
Trolle z Troy, tom 3 (Egmont)
Usagi Yojimbo: Saga, księga 6 (Egmont)
Wilq 13-16. Wydanie zbiorcze (BM Vision)
Władcy chmielu, tom 2 (Ongrys, wydanie zbiorcze)