Komiksowy start 2021. Najciekawsze premiery stycznia

„Goliat”, rys. Tom Gauld, wyd. Centrala

Komiksowy nowy rok rozkręca się powoli, wydawcy albo odpoczywają po świętach, albo zaspali i nie wszyscy jeszcze ogłosili listy pierwszych premier. Ale nawet jeśli oznacza to chwilowe wydawnicze spowolnienie, to i tak w sprzedaży powinno pojawić się kilka znaczących albumów. Czasu na nadrabianie zaległości z ubiegłego roku nie będzie znowu aż tak dużo.

Zwłaszcza że w kolejnych miesiącach pojawią się komiksowe wspaniałości – wśród nich zapowiedziana przez Egmont seria o Muminkach rysowana przez Tove Jansson. Ten komiks nie miał do tej pory szczęścia na polskim rynku, ukazywały się wyłącznie wybrane historyjki, a gdy kilka lat temu jedna z oficyn specjalizujących się w literaturze dziecięcej zaczęła publikację pełnej edycji „Muminków” (opartej na wspaniałym wydaniu Drawn & Quarterly), skończyło się na jednym tomie. Jest więc szansa, że teraz dostaniemy wreszcie całość. Ale na to musimy jeszcze poczekać, na razie garść styczniowych premier wartych uwagi.

Wydarzeniem będzie bez wątpienia nowy „memuar graficzny” Wandy Hagedorn „Twarz, brzuch, głowa” od Kultury Gniewu. Poprzedni album autorki, „Totalnie nie nostalgia”, rysowany przez Jacka Frąsia, był jednym z najważniejszych polskich komiksów ubiegłej dekady, teraz Hagedorn do współpracy zaprosiła Olę Szmidę. „Byłam zawsze obowiązkowym dzieckiem i nauki nie spływały po mnie jak woda po kaczce, więc przed ukończeniem dwudziestu lat byłam już satysfakcjonująco ukobiecona. Ukobiecanie – ukułam ten termin na określenie wieloletniego i wieloetapowego procederu instruowania dziewczynek, jak być dziewczynkami według przepisu patriarchalnego”, pisze Hagedorn, a jej komiks to mocne, arcyciekawe rozliczenie z powszechnym (męskocentrycznym, warto dodać) pojmowaniem istoty kobiecości.

Bardzo interesujące wznowienia szykuje Centrala: „Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012” Janka Kozy, którego czytelnikom „Polityki” przedstawiać nie trzeba, oraz „Goliat” Toma Gaulda. Szkocki artysta znany jest przede wszystkim z satyrycznych rysunków tworzonych dla „Guardiana” i „New Scientist” (znakomity wybór „Instytut Bombowych Teorii” wydały pod koniec ubiegłego roku Marginesy), dłuższą formą zajmuje się niestety rzadko. A szkoda, bo „Goliat”, kapitalne spojrzenie na biblijną przypowieść z punktu widzenia tytułowego bohatera, jest zabawny, wzruszający i bardzo inteligentny.

Porcję solidnej mainstreamowej rozrywki zaserwuje zaś Egmont: wśród licznych zapowiedzianych przez oficynę tytułów wyróżniają się z pewnością „Batman. Sekta”, klasyczna już opowieść o Mrocznym Rycerzu wspaniale zilustrowana przez Berniego Wrightsona, oraz dwa albumy wydane pod szyldem Hilll House Comics: „Rodzina z domku dla lalek” i „Kosz pełen głów”. To projekt, którego pomysłodawcą jest Joe Hill, autor m.in. powieści „NOS4A2” i serii komiksowej „Lock & Key”. Zaprosił do współpracy różnych artystów i scenarzystów komiksowych, co zaowocowało pięcioma miniseriami, oczywiście utrzymanymi w klimatach różnych odmian fantastyki grozy.

A jeśli do tego zestawu poleceń doliczymy kilka świetnych kontynuacji (w tym drugi tom wybitnej mangi „Poranek ściętych głów”) i parę propozycji dla młodszych czytelników – jak piękny duet pictureboooków „Jestem Życie”, „Jestem Śmierć” czy zbiór rozproszonych komiksów Szarloty Pawel „Przygody Żąbielka” – to okaże się, że ten styczeń wcale nie taki ubogi w premiery.

Lista styczniowych zapowiedzi:
All-New Wolverine, tom 5. Sieroty X (Egmont)
Batman – Detective Comics, tom 3. Pozdrowienia z Gotham (Egmont)
Batman. Sekta (Egmont)
Chrononauci, tom 2 (Non Stop Comics)
Clifton, tom 4 (Egmont)
Corto Maltese, tom 14. Ekwatoria (Egmont)
Deadly Class, tom 5. 1988 Karuzela (Non Stop Comics)
Garfield. Tłusty koci trójpak, tom 8 (Egmont)
Goliat (Centrala, wydanie drugie)
Hawkeye. Kate Bishop (Egmont)
Invincible, tom 10 (Egmont)
Isola, tom 1 (Non Stop Comics)
Jestem Śmierć (Kultura Gniewu)
Jestem Życie (Kultura Gniewu)
Kakegurui. Szał hazardu, tom 8 (Waneko)
Kosz pełen głów (Egmont)
Ktoś, nie do końca wiadomo kto (wydanie niezależne)
Kulinarne pojedynki, tom 25 (Waneko)
Lucky Luke, tom 22. Daltonowie i zamieć (Egmont)
Ms Marvel, tom 8. Mekka (Egmont)
Pamiętniki Wisienki, tom 4. Bogini bez oblicza (Egmont)
Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012 (Centrala, wydanie drugie)
Poranek ściętych głów, tom 2 (Hanami)
Przygody Żąbielka (Ongrys)
Rodzina z domku dla lalek (Egmont)
Serce Amazonek (Scream Comics)
Smerfy, tom 3. Smerfetka (Egmont)
Superman, tom 3. Prawda ujawniona (Egmont)
Top Ten. Smax i inne opowieści (Egmont)
Ultimate Spider-Man, tom 8 (Egmont)
Terra Incognita (Kultura Gniewu)
Twarz, brzuch, głowa (Kultura Gniewu)
Wujek Sknerus i Kaczor Donald, tom 6. Rozpuszczalnik uniwersalny (Egmont)
Wydział 7. #7 Pościg na E81 (Ongrys)