Najlepsze komiksy 2022

Jak zawsze o tej porze roku przyszedł czas na podsumowania: w najnowszym wydaniu „Polityki” pojawiły się rankingi stworzone przez koleżanki i kolegów z redakcji, są tam również komiksy. W druku zmieściła się tylko pierwsza piątka, więc tu daję cały ranking z małym bonusem. A nadchodzący rok zapowiada się nie mniej ciekawie: kilka spośród najbliższych premier miałem szansę przeczytać i już wiem, że to będzie dobry, komiksowy sezon!

1. Potwory, scenariusz i rysunki: Barry Windsor-Smith, Mucha Comics. Nadnaturalny horror z elementami narracji superbohaterskiej, lecz przede wszystkim przejmujący dramat o nienawiści, przemocy, gniewie i przebaczeniu, narysowany z wirtuozerską precyzją. Szczytowe osiągnięcie mainstreamowego komiksu.

2. Samotność komiksiarza, scenariusz i rysunki: Adrian Tomine, Kultura Gniewu. Autotematyczna – a zarazem uniwersalna – opowieść jednego z najważniejszych twórców komiksu niezależnego o ambicji, marzeniach, życiowych planach i porażkach. Rozrysowana na krótkie epizody, pełna melancholii, ironii i dystansu biografia, w której może przejrzeć się każdy czytelnik.

3. Blast. Tom 1, scenariusz i rysunki: Manu Larcenet, Mandioca. Śledztwo w sprawie brutalnego ataku na kobietę powoli odsłania mroczne sekrety i prawdziwe motywacje sprawcy. Posępna i ciemna niczym grudniowy wieczór, a zarazem oszałamiająca wizualnie podróż w głąb umysłu człowieka, który rzucił wyzwanie normom.

4. Wolność albo śmierć, scenariusz i rysunki: Aleksandra Herzyk, Kultura Gniewu. Rewolucja francuska widziana oczami młodej buntowniczki Franciszki Barre, zaangażowanej w wydarzenia i jednocześnie próbującej zachować niezależność. Oparty na solidnym historycznym researchu komiks przygodowo-feministyczno-prowokacyjny. Najlepszy polski debiut roku.

5. Incel, scenariusz i rysunki: Jan Mazur, Kultura Gniewu. Piwniczny troll marzy o wielkiej miłości, a w poszukiwaniu akceptacji przystępuje do paramilitarnej grupy przegrywów. Trudno powiedzieć, czy komiks Jana Mazura to gorzka satyra czy przenikliwe spojrzenie na rzeczywistość. Najpewniej jest jednym i drugim.

6. Zasada Trójek, scenariusz i rysunki: Tomasz Spell, Kultura Gniewu. Album labirynt, w którym z parą bohaterów przemierzamy miasto pełne tajemnic, zakamarków i ukrytych znaczeń. Wirtuozerska żonglerka popkulturowymi motywami, wykraczająca poza gatunkowe ograniczenia.

7. Załoga Promienia, scenariusz i rysunki: Tillie Walden, Kultura Gniewu. Podróż w kosmos jako ostatnia szansa na odnalezienie utraconej przed laty ukochanej. Epicka historia miłosna, manifest feministyczny i urzekająca pomysłowością science fiction w jednym.

8. Hołd dla Ziemi, scenariusz i rysunki: Joe Sacco, Timof Comics. Najnowsze dzieło mistrza komiksowego dokumentu, łączące wnikliwe spojrzenie na historię Kanady (a zwłaszcza jej rdzennych mieszkańców), krytykę korporacyjnej chciwości oraz reporterski zapis zmian świata u progu katastrofy klimatycznej.

9. Gniew, scenariusz: Santiago García, rysunki: Javier Olivares, Mandioca. Opowieść o Achillesie jako punkt wyjścia do refleksji o wojnie, uprzedzeniach, kryzysie migracyjnym i stereotypach płciowych. Kalejdoskop, w którym eposy homeryckie zderzają się z dramatami współczesności, zyskując nowe, zupełnie nieoczekiwane oblicze.

10. Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca, scenariusz: Ryan North, rysunki: Albert Monteys (Story House Egmont). Billy Pilgrim wypadł z czasu i od tej pory próbuje zrozumieć, co się wokół niego dzieje. Perfekcyjna komiksowa adaptacja słynnego manifestu antywojennego i jednej z najważniejszych powieści XX w. – do czytania akurat na setną rocznicę urodzin Kurta Vonneguta.

Obszerna lista wartych uwagi albumów, które z różnych względów nie trafiły do rocznego top 10 (ale wszystkie są świetne lub przynajmniej bardzo dobre):

Alcazar (Centrum Architektury)
Alvar Mayor, tom 1. Legendarne miasta (Mandioca)
Bajka na końcu świata, tom 7. Ognie na niebie (Kultura Gniewu)
Beverly (Kultura Gniewu)
Błękit w zieleni (KBOOM)
Button Man. Cyngiel (Studio Lain)
Czarny Młot Odrodzenie, tom 1 (Story House Egmont)
Daphne Byrne (Story House Egmont)
David Bowie w komiksie (Scream Comics)
Dylan Dog. Po drugiej stronie lustra (Tore)
Geneza (Kultura Gniewu)
Heavy Liquid (Non Stop Comics)
Madgermanes (Timof Comics)
Malutki Lisek i Wielki Dzik, tom 8. Trzy słowa (Story House Egmont)
Męska skóra (Kultura Gniewu)
Miki – Szalone przygody (Story House Egmont)
Moje rozstania z Laurą Dean (Kultura Gniewu)
Nocny krzyk (Non Stop Comics)
Pestka (Kultura Gniewu)
Poranek ściętych głów, tom 4-5 (Hanami)
Powrót do Edenu (Kultura Gniewu)
Queenie. Matka chrzestna Harlemu (Non Stop Comics)
Republika czaszki (Lost In Time)
Rorschach (Story House Egmont)
Siedmiu Żołnierzy. Omnibus (Story House Egmont)
Słyszeliście, co zrobił Eddie Gein? (KBOOM)
Stworzyć komiks (Kultura Gniewu)
Usagi Yojimbo, tom 2. Powrót (Story House Egmont)
Witajcie w Nietypowie (Kultura Gniewu)
Ziemia, niebo, kruki (Mandioca)

Najlepsze wznowienia i wydania zbiorcze:

Akira, tom 4-5 (JPF)
Armada, tom 2 i 3 (Story House Egmont)
Batman. Ego i inne opowieści (Story House Egmont)
Batman Knightfall, tom 1-3 (Story House Egmont)
Bezdomne wampiry o zmroku (Kultura Gniewu)
Binio Bill. Wydanie zbiorcze (Kultura Gniewu)
Jeż Jerzy, tom 4 (Kultura Gniewu)
Kajko i Kokosz. Złota kolekcja, tom 3-5 (Story House Egmont)
Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza (Kultura Gniewu)
Retro (Kultura Gniewu)
Samotny wilk i szczenię, tom 1 (Hanami)
Sandman, tom 3-7 (Story House Egmont)
Usagi Yojimbo. Saga, tom 9 (Story House Egmont)