„Festiwal” Jacka Świdzińskiego komiksem roku

„Festiwal”, rys. Jacek Świdziński / Kultura Gniewu

Jeszcze dziś trwa Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, ale nagrody za najważniejsze osiągnięcia poprzedniego sezonu (czyli pomiędzy festiwalami) zostały już przyznane. Oto krótki przegląd tego, co najlepsze w polskim komiksie.
Główną nagrodę zdobył „Festiwal”, znakomity komiks Jacka Świdzińsiego (rozmowę z autorem możesz przeczytać tutaj) o Festiwalu Młodzieży i Studentów, który odbył się w Warszawie w 1955 roku. Jury uzasadniło swój wybór w ten sposób: „Za niezwykle udane zmierzenie się z wyzwaniem sportretowania wydarzenia sprzed 70 lat z żywymi i autentycznymi emocjami, wprowadzenie nowej jakości do gatunku komiksu historycznego oraz nieustanny rozwój twórczy”.
W konkursie na projekt publikacji komiksowej grand prix zdobyła Katarzyna Klas za pracę „Botanica”, pierwszą nagrodę – Marta Staciwa za „Jaka piękna jest Odessa”, drugą nagrodę – Barbara Okrasa za „Zgierzę”, trzecią nagrodę – Anna Jarocka za „Kobro”. Nie sposób przy okazji nie zauważyć, że coraz więcej autorek radzi sobie świetnie w komiksie, który przez lata był zdominowany przez mężczyzn.
Najlepszym wydawnictwem roku jest Mucha Comics „za konsekwentne trzymanie się obranej linii wydawniczej, publikowanie autorów ważnych dla komiksowego świata oraz odważne poszerzanie oferty o tytuły nietuzinkowe”.
Doktorat Humoris Causa, czyli Nagroda im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu otrzymał w tym roku Bartosz Kurc, krytyk, a dziś przede wszystkim ceniony wydawca.

„Droga do centrum” Zofii Kawełczyk, nagroda w konkursie młodzieżowym w kategorii 15-18 lat.


W konkursie dla dzieci i młodzieży – tematem przewodnim była podróż do centrum wszechświata – w kategorii 10-14 lat zwyciężył Jan Szyłański (wyróżnienia dla Barbary Mierzejewskiej i Emilii Krawczyk), a w kategorii 15-18 lat wygrała Zofia Kawełczyk (wyróżnienia: Kinga Mucha i Karina Żółty). Wszystkie prace zgłoszone do konkursu można oglądać pod tym linkiem.
W konkursie na pasek komiksowy główną nagrodę zdobył Przemysław Surma, zaś wyróżnienie – Mateusz Sioch.

„Rusałka”, rys. Kamila Król

Podczas Festiwalu rozdano też Złote Kurczaki – nagrody dla komiksów niezależnych. Była to jednak edycja specjalna, ponieważ wręczano zaległe statuetki za rok 2021 (wtedy z powodów pandemicznych kurczakowa impreza się nie odbyła).
Najlepszy komiks: „Rusałka, część 1”, scenariusz i rysunki: Kamila Król
Najlepszy zin: „Ostatnie drzewo” (krótka recenzja tutaj)
Najlepszy scenariusz: Kamil Dukiewicz „Black Hound, część 2”
Najlepszy rysunek: Marek Turek „War Makes Silence”
Najlepsza okładka: Filip Wiśniowski „Bazgrolle. Game Over”
Najlepsza krótka forma: „Galaktyka” Magdaleny Cieleckiej (scenariusz) i Joanny Karpowicz (ilustracje)
Najlepszy komiks internetowy: Agnieszka Akaa Kamieńska „Yaoi Market” (do przeczytania tutaj)
Najlepszy debiut: Kamila Król „Rusałka, część 1”
Biały Kurczak – Nagroda specjalna za niezależny całokształt: Anna Krztoń