Nie taka straszna zima. Najciekawsze premiery lutego

Wydarzenie miesiąca? „Anubis. Thin Places” – imponujący artbook z obrazami Joanny Karpowicz. Nie tylko dlatego, że to piękna książka niezwykle utalentowanej artystki, lecz również dlatego, że wydanie było współfinansowane dzięki zbiórce na Kickstarterze i to bodaj pierwszy album z całej serii kickstarterowych zbiórek (wkrótce kolejne, m.in. pełne wydanie „Fastnachtspiel” Marka Turka, „Cesarzowa” Dominiki Węcławek i Macieja Pałki oraz specjalny tom „Wydziału 7”).

W lutym powinno się ukazać kilka bardzo ciekawych komiksów europejskich (choć niektóre z nich to wznowienia). Lekturą obowiązkową są na pewno „Muminki” – w wersji komiksowej także tworzone przez Tove Jansson (dopiero później pracę nad nimi przejął jej brat Lars). Do tej pory seria nie miała w Polsce szczęścia: Egmont wydał przed laty kilka książeczek w małym formacie, później oficyna Ene Due Rabe zaczęła publikację edycji zbiorczej (opartej na wspaniałym wydaniu Drawn & Quarterly), ale skończyło się na jednym tomie. Teraz do zbiorczych „Muminków” wraca Egmont, więc jest szansa, że w końcu ukaże się całość.

Znakomicie zapowiada się nowy album Manu Larceneta (autora świetnej „Codziennej walki”) – „Raport Brodecka” (Mandioca), adaptacja powieści Philippe’a Claudela, czyli rzecz o piętnie, jakie na społeczeństwie odciska wojna. Natomiast wznowienie „To była wojna okopów” (Centrala) Jacques’a Tardiego to szansa uzupełnienia komiksowej biblioteki o dzieło naprawdę wstrząsające, opowieść – wedle słów autora – o „okrucieństwie, które człowiek nosi w sobie”.

Zostajemy wciąż w Europie: Wydawnictwo Kurc rozpoczyna edycję westernu „Buddy Longway” Deriba (czyli twórcy znanego przede wszystkim z przeznaczonej dla dzieci serii „Yakari”). Podobno fragmenty tego cyklu były kiedyś drukowane na łamach „Świata Młodych”, choć przyznaję, że tego nie pamiętam. Ale mam słabość do komiksowych westernów w europejskim wydaniu, więc lekturę „Buddy’ego Longwaya” z przyjemnością nadrobię. Bardzo interesująco zapowiada się również „Człowiek” (Timof Comics) Diego Agrimbau i Lucasa Vareli, science fiction, którego akcja toczy się po upadku ludzkości. I koniecznie trzeba pamiętać o antologii „Ostatnie drzewo” – ufundowanej dzięki crowdfundingowi i przeznaczonej na wsparcie działań ekologicznych. Pomysłodawcą albumu jest Paweł Kicman, wśród twórców znaleźli się zaś m.in. Berenika Kołomycka, Joanna Karpowicz, Krzysztof Owedyk, Anna Krztoń, Jakub Dębski, Tomasz Kontny, Jakub Topor i Zvyrke – gwiazdozbiór niezależnego polskiego komiksu. Szczegóły dotyczące albumu można znaleźć na jego facebookowym fanpejdżu.

Wreszcie na finał dwa albumy dla miłośników superbohaterszczyzny oraz debiut jednego z najważniejszych twórców współczesnego komiksu. „Przyjdź Królestwo. Kingdom Come” (Egmont) Marka Waida i Alexa Rossa to wznowienie (po ponad 15 latach) kapitalnej miniserii wydanej niegdyś w ramach imprintu Elseworlds o konflikcie starego i nowego pokolenia herosów. Natomiast „Daredevil. Nieustraszony” (Egmont) jest uzupełnieniem wcześniejszej edycji (stąd numer 0 na okładce). Nie wszystko w tym albumie mnie zachwyca – np. ilustracje Joego Quesady – ale Matt Murdock to jeden z moich ulubionych marvelowskich bohaterów, więc oczywiście dostanie swoje miejsce na półce. „Zagubione psy” (KBOOM) to zaś debiutancki komiks Jeffa Lemire’a – jednego z czołowych współczesnych scenarzystów i rysowników, dzielącego twórczy czas na prace niezależne i komiksy mainstreamowe. Brutalna i surowa historia straty, zemsty i przeznaczenia zapewniła Lemire’owi zainteresowanie ze strony większych wydawców. W lutym ukaże się zresztą również wznowienie jego „Opowieści z hrabstwa Essex” (Timof Comics), a także superbohaterski „Bloodshot USA” (KBOOM) z jego scenariuszem i ilustracjami Douga Braithwaite’a.

A skoro od 1 lutego otwierają się galerie i muzea, nie pozostaje nic innego, jak zaprosić Was na wystawę prac Tadeusza Baranowskiego do BWA w Jeleniej Górze. „Miejsce w dymku” będzie można oglądać do końca miesiąca, więc nie traćcie czasu!

Premiery lutego:
Agatha Christie. Herkules Poirot: A.B.C. (Egmont)
Agatha Christie. Herkules Poirot: Rendez-vous ze śmiercią (Egmont)
Anubis. Thin Places (Timof Comics)
Astonishing X-Men, tom 3. Dopóki starczy tchu (Egmont)
Avengers. Nie poddamy się (Egmont)
Berserk, tom 30 (JPF)
Bloodshot USA (KBOOM)
Buddy Longway, księga 1. Chinook na całe życie (Wydawnictwo Kurc)
Catwoman. W blasku Księżyca (Egmont)
Conan. Miecz barbarzyńcy, tom 2. Conan hazardzista (Egmont)
Coś zabija dzieciaki, tom 2 (Non Stop Comics)
Człowiek (Timof Comics)
Czwórka z Baker Street, tom 7. Sprawa Morana (Egmont)
Daredevil. Nieustraszony, tom 0 (Egmont)
DCEased. Niezniszczalni (Egmont)
Deadpool, tom 12. Sprawy do załatwienia (Egmont)
Deadpool kotra Staruszek Logan (Egmont)
Detektyw Miś Zbyś na tropie, tom 1. Lis, ule i miodowe kule (dodruk, Kultura Gniewu)
Detektyw Miś Zbyś na tropie, tom 3. Kosmos to za mało (dodruk, Kultura Gniewu)
Diabeł i detektyw (niezależne)
DMZ. Strefa zdemilitaryzowana, tom 4 (Egmont)
Droga miecza, tom 1. Popioły z dzieciństwa (Lost in Time)
Flash Forward (Egmont)
Giant Days, tom 8. Widzimy się tam, gdzie zawsze (Non Stop Comics)
IstillDK (niezależne)
Kaczogród Carla Barksa. Na dalekiej północy i inne historie z lat 1949-1950 (Egmont)
Kingdom Come. Przyjdź Królestwo (Egmont, nowe wydanie)
Komisarz Ueberschaer, tom 04. Kurt Ueberschaer i Golem (Szyb Miedzianka)
Łowcy smoków, tom 2 (Studio JG)
Młodzi Tytani. Raven (Egmont)
Mroczni sędziowie. Upadek martwego świata, księga 2 (Studio Lain)
Muminki. Tom 1 (Egmont)
My Hero Academia. Akademia bohaterów, tom 25 (Waneko)
Odrodzony jako galareta, tom 9 (JPF)
OKP Dolores, tom 3. Czerwony kryształ (Egmont)
One Piece, tom 64 (JPF)
Opowieści z hrabstwa Essex (Timof Comics, nowe wydanie)
Ostatnie drzewo (niezależne)
Piekielny raj, tom 8 (JPF)
Predator: Ksyngeneza. Piekielny wędrowiec (Scream Comics)
Prosto z piekła (Timof Comics, nowe wydanie)
Ptyś i Bill, tom 8. Zabawy Billa (Egmont)
Raport Brodecka (Mandioca)
Smerfy i Wioska Dziewczyn, tom 4. Nowy początek (Egmont)
Storm, tom 2. Dzieci pustyni. Zielone pandemonium (wydanie drugie zbiorcze, Kurc)
Świat Dryftu, część 1. Opowieść o złodziejach i trollach (Lost in Time)
To była wojna okopów (Centrala, wydanie drugie)
Weatherman, tom 1 (Non Stop Comics)
Wilcze doły (Celuloza)
Yakari, tom 10. Wielka nora (Egmont)
Zagubione psy (KBOOM)
Zakazany port (Mandioca)

Zestawienie powstaje na podstawie informacji od wydawców oraz zapowiedzi umieszczanych w serwisie Aleja Komiksu. Jeśli zabrakło tu jakiegoś tytułu, proszę o kontakt, chętnie uzupełnię listę.